Skip links

Caritas

Caritas

Informacja ogólna

Parafialny Zespół Caritas to grupa osób, które pragną pomagać osobom potrzebującym z naszej parafii: starszym, chorym, niepełnosprawnym i biednym. Motywacją niesienia tej pomocy jest miłość do Boga i bliźnich.

Przewodniczący: p. Elżbieta Liber
Opiekun: ks. Stanisław Michalik

Parafia p.w. Św. Heleny w Nowym Sączu

Jaki jest cel działania?

W celu propagowania i krzewienia idei chrześcijańskiej miłości i miłosierdzia oraz niesienia konkretnej pomocy ludziom potrzebującym, Caritas tarnowska prowadzi w całej diecezji kilka duzych akcji. Najważniejsze z nich to:

  • Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
  • Wielkanocne Dzieło Caritas
  • Wakacyjna Akcja Caritas
  • Program „Gniazdo”
  • „Chleb za Chleb”
  • Noś odblaski – bądź widoczny

Parafialny Zespół Caritas Diecezji Tarnowskiej

Zespół Caritas w naszej parafii liczy 11 osób. Opieką w różnej formie objęte są 94 rodziny. Pomoc jest realizowana przy okazji świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocnych, ale również na co dzień, gdy szybko trzeba reagować, na zmieniającą się sytuację. Wsparcie Caritas obejmuje również dzieci przed rozpoczęciem roku szkolnego. Od kilku lat bierzemy udział w ogólnodiecezjalnej akcji „Tornister pełen uśmiechu” koordynowanej przez Caritas Tarnów.W ramach tej akcji wyposażamy i przekazujemy najuboższym rodzinom plecaki szkolne wraz z wyposażeniem. Pomagamy również rodzinom w przygotowaniach do I Komunii Świętej dzieci, wspomagając ich materialnie, aby ich świętowanie nie było gorsze od innych. Prowadzimy dyżury, w czasie których rozeznajemy potrzeby naszych podopiecznych, wspomagamy matki po urodzeniu dziecka. Współpracujemy również z MOPS w ramach rozdziału żywności w programie FEAD. Wiele można mówić o naszej pracy, ale ta działalność nie byłaby możliwa bez ludzi, na których dobre serca zawsze możemy liczyć.

Mamy wypróbowaną wielokrotnie grupę ludzi i instytucji, bez których nasza pomoc nie byłaby możliwa. Są to firmy, osoby prywatne, ofiarodawcy wrzucający pieniądze do skarbonki św. Antoniego, kupujący „chlebki miłosierdzia”, baranki, paschaliki, ozdoby i inne wykonywane przez nas rzeczy. To oni ofiarują pieniądze, towary spożywcze, odzież, obuwie, a przede wszystkim serce. Nasza pomoc to również towary zbierane do koszów wystawianych przed świętami w marketach, sklepach. To godziny zbiórek realizowanych we współpracy ze szkolnym od-działem Caritas przy Zespole Szkół w Chełmcu, Zespołem Szkół Samochodowych w Nowym Sączu oraz Katolicką Szkołą Podstawową przy parafii św. Heleny. Pomoc musi być i jest przemyślana. Z tego względu organizujemy comiesięczne spotkania poświęcone analizie dotychczasowych działań, bierzemy udział w corocznych rekolekcjach, dniach skupienia oraz innych formach formacji duchowej. Dziękując wszystkim ofiarodawcom, współpracownikom oraz tym, bez których nasza działalność nie byłaby możliwa, prosimy dalsze wsparcie, modlitwę i życzliwość.

Strona wykorzystuje pliku cookies. Nie zbieramy informacji, niczego nie przekazujemy.